DIENA / Izklaide / Teātris / 2000.gada 29.decembris
Visi uz slidām!
Tekla Šaitere

Īsi pirms Ziemassvētkiem teātrī Skatuve Annas Eižvertiņas iestudējumā tapa Mērijas Meipas-Dodžas grāmatas Sudraba slidas dramatizējuma skaista, balta pirmizrāde. Latviešu valodā 1957.gadā izdoto grāmatu tulkoja tagad pazīstamā režisora Pētera Krilova māte Ņina Krilova. Nesen grāmata laista klajā vēlreiz, un iespējams, ka daudzi bērni to šogad saņēma dāvinājumā no Ziemassvētku vecīša.

Skrituļi slidu vietā Anna Eižvertiņa jau no septembra grāmatu pārlasīja kopā ar profesionāliem aktieriem Anitu Sproģi, Daini Sumišķi, Aināru Ančevski, Vari Piņķi, Daini Bērziņu, Mārtiņu Liepu, Mārtiņu Eihi un Jāni Mūrnieku. Viņu pulkā iekļāvās arī Eiropas Kultūras fonda un Sorosa fonda Latvijafinansētā studija, kurā aktiera meistarību šogad sāka apgūt desmit Latgales priekšpilsētas pusaudži. Astoņus mēnešus teātrī Skatuve studijas pedagogi Tamāra Ēķe, Ansis Rūtentāls, Aina Matīsa, Māra Liniņa un Anna Eižvertiņa mācīja elpot skatuves gaisu — runāt, kustēties, dejot, dziedāt, būt brīviem un atraisītiem. Paralēli šim darbam septembrī sākās mācības skolā un izrādes Sudraba slidas mēģinājumi. Turklāt prasīgā Anna Eižvertiņa stingri uzstāja, ka bērnu sekmēm jābūt vienlīdz labām gan skolā, gan studijā.

Pusaudži tika galā ar visu, bet īsajos atpūtas brīžos pa Skatuves gaiteņiem mācījās turēties kājās uz Rīgas domes dāvātajām skrituļslidām, jo kur tad ņemsi uz skatuves dēļiem spožu ledu? Sudraba slidu iestudējumu atbalstīja arī Nīderlandes karalistes vēstniecība Latvijā un Kultūrkapitāla fonds, veikals Čempions ar lielām atlaidēm jaunajiem studistiem pārdeva desmit skrituļslidu pārus. Izrādes mākslinieki Bruno Roze un Anna Heinrihsone mācēja uzburt uz skatuves Nīderlandes ziemas ainavu un noskaņu, komponists Valdis Zilveris izveidoja tai savu skaņu kompozīciju. Kopdarbs tika veikts ar gaišu prieku. Profesionālie aktieri ar interesi vēroja, cik atraisīti uz skatuves darbojas pusaudži, savukārt Skatuves tīņiem bija liels gods strādāt kopā ar aktieriem.

Saldie augļi Pirmizrāde 17.decembra vakarā pulcēja pilnu zāli, un lampu drudzis pārņēma gan šaipus, gan taipus aizkara sēdošos, jo zālē bija sanākuši visstingrākie kritiķi — pusaudžu vecāki, skolotāji, draugi, brāļi, māsas un pat aktieri no Rīgas teātriem. Finālā atskanēja ovācijas, kādas ilgi nebija pieredzētas pat profesionālos teātros, un Sudraba slidu veidotāji saprata — izrāde ir tapusi! Profesionāļi atzina, ka visgrūtāk bijis spēlēt kopā ar pusaudžiem, savukārt bērni pirmo reizi mūžā sajuta, ka nežēlīgam darbam ir saldi augļi — patiesa skatītāju atzinība.

Anna Eižvertiņa vērtē: «Skaistais garstāsts Sudraba slidas studistiem bija īstas ugunskristības. Esmu apmierināta, jo redzēju, ka mūsu padsmitnieki no laimes apmulsuši līdz asarām. Runāju ar skatītājiem, un sapratu, cik ļoti šis darbs vajadzīgs bērniem. Izrāde jāskatās visai ģimenei, uzvedumā centāmies ielikt daudz labestības un gaišuma. Nezinu, vai kāds no mūsu studijas pusaudžiem kļūs par profesionālu aktieri, bet varu galvot — ielai viņi ir atkaroti. Mūsu tīņi pārliecinoši iekļāvušies Skatuves kolektīvā, viņi gatavi strādāt no rīta līdz vakaram, tas nozīmē, ka ielai vairs laika nepaliek.»

Uz slidām pa Nīderlandi Skan mūzika, uz skatuves baltajām sienām vērojam Nīderlandes ziemas ainavas, rit klusa Brinkeru ģimenes mājas dzīve, pēc tam bērni apceļo Nīderlandi, iegriežas muzejos, sarunājas ar cilvēkiem, slido pa daudzajiem kanāliem (visa izrāde rit uz skrituļslidām). Jāatzīst, ka veiksmīgs atradums bija iekļaut uzvedumā diapozitīvus — tie padara izrādi Sudraba slidas vizuāli krāšņāku.

Ja jums ir izdevība, nepalaidiet garām iespēju šo izrādi noskatīties vēl šajā gadā, bet noteikti to varēsiet izdarīt arī 2001.gadā.© Biedrība "Teātris "Skatuve"". Izstrādātājs: SIA "Profero", 2006.